SAMSUNG CSC

 

Gdy w moim życiu pojawiły się dzieci, ten czas świąteczny zyskał na znaczeniu. Nie chodzi o to, że będąc sama nie obchodziłam świat. Chwilami jednak, w natłoku obowiązków, święta powszednieją. Pojawiają się wątpliwości, niechęć, stwierdzenia, że tygodnie przygotowań nie są warte tych kilku dni. Święta, święta i po świętach, mówi się przecież i jest to najszczersza prawda. A w moim niematczynym trybie życia okres przedświąteczny był tak zdominowany przez pracę, że o przygotowaniach przedświątecznych albo w ogóle nie było mowy, albo były robione resztką sił, w pośpiechu. Gdy pracujesz nierzadko w samą Wigilie, a następnie rownież w okresie międzyświątecznym, kilka dni przerwy jawi się jak sen. To o czym marzysz, to błogie nicnierobienie, podróż, najlepiej daleka i oderwanie się od wszelkich obowiązków.

A co z tym spracowanym rodzicem? Czyż inne ma marzenia? Śmiem twierdzić, ze święty spokój, sen i nicnierobienie, to zestaw idealny, każdego rodzica najskrytsze, największe, a zarazem niespełnialne marzenie. Tylko, że oprócz zmęczenia, narzekania pod nosem, my mamy pewną przewagę, siłę, moc… Mamy kogoś, kto napędza nas do działania. Dla naszych dzieci nam się chce. Dla nich na nowo dajemy się wciągnąć w wir przedświątecznych przygotowań, pragniemy tworzyć atmosferę świąt. Podczas gdy wcześniej wszystkie te przygotowania traciły na znaczeniu, ze zdwojoną siłą celebrujemy je w momencie, gdy zostajemy rodzicami. Pieczemy ciasteczka, by dzieci zapamiętały ich zapach. Choinkę ubieramy o wiele wcześniej, z wielką pompą i radością stroimy dom, robimy szopkę, stroimy je i siebie. Choinka przepełniona prezentami. Dla malutkich dziecięcych wspomnień…

Czas przygotowań do odbytych świąt już tylko wspominać możemy. Choć za rogiem, jeśli wytężymy wzrok, kolejne się czają. Z choinek przeskakujemy na koszyczki i zające. A ja o tych jeszcze z sentymentem myślę, by każde następne takie były. Pełne ciepła, dziecięcej radości i ciekawości, rodzicielskiego zaangażowania. Tego sobie i Wam i Waszym dzieciom w tym Nowym Roku życzę:)

SAMSUNG CSC