FullSizeRender (37)

Gdy rodzi się dziecko, świat staje na głowie. Dziecko zmienia człowieka, śmiem nawet twierdzić, że niemal każdego i niemal zawsze. No i możliwości są dwie, dziecko albo te zmiany wymusza, albo (w tych mniej drastycznych sytuacjach) zmiany dokonują się same, niepostrzeżenie. Zmian tych w moim życiu nastąpiło niemało. Choć z wielu rzeczy musiałam zrezygnować, widzę mnóstwo pozytywów, których nauczyło mnie rodzicielstwo, a których zupełnie bym się po sobie nie spodziewała.

Dzieci nauczyły mnie cieszyć się życiem. Ja, wieczna pesymistka przekonuję teraz własne dziecko, że można się uśmiechać dlatego, że świeci słońce, że krople deszczu uderzają o szybę. Te najdrobniejsze rzeczy, zyskały niewyobrażalną wartość. Nigdy nie pomyślałabym, że tyle radości może sprawić obserwowanie małych rączek, nóżek, a powody do wzruszeń napotykam co krok. Uśmiech dzieci, ich radość sprawiają, że serce mi rośnie.

Nigdy nie sądziłam, ze mam w sobie tyle siły, żeby z jednym na rękach do drugiego z bolącą nogą biegać, jedno przytulać, drugie lulając. Że po nieprzespanej nocy można całkiem dobrze funkcjonować, a po jakimś czasie nawet się do tego przyzwyczaić i wręcz nie zauważać różnicy.

Cierpliwość! Tę chyba wymodliłam milionami zdrowasiek w kryzysowych momentach. Choć tutaj i więcej modłów by się przydało, bo mimo ogromnych pokładów cierpliwości, czasami i tak jej za mało. Ostatnio dosłownie na skraj załamania nerwowego doprowadzają mnie wyjścia z radosną dwójką z domu, a dokładnie odzianie starszej pociechy. Ale usilnie nad sobą pracuję;)

Nie ma nic bardziej przerażającego i wyczerpującego niż choroba dziecka. Do tego dochodzi permanentny strach o to, że może im się coś stać i zachwianie równowagi przy każdym poważniejszym zderzeniu/ upadku.

Mówi się, że kobiety są wielozadaniowe. Matki są wirtuozkami wielozadaniowości.

Dzieci wymagają ode mnie systematyczności i konsekwencji. Oj ćwiczą one mój charakter. Dwie cechy, których jako rasowa artystyczna dusza nigdy nie byłam w stanie sobie wypracować.

Szydełkowanie, szycie, cały mój handmade, to wszystko dzięki moim dzieciakom.

Zdrowe, regularne jedzenie. Byłam z tych, co to samym powietrzem żyją.

Nie przyzwyczajać się! Dziecko to jedno wielkie zaskoczenie. Niemowlę pozwala Ci się wyspać? To tylko chwilowe, to tylko cisza przed burzą, bo zaraz nadejdzie ząbkowanie lub skok rozwojowy! A może już fajnie samo się ubiera i jeden obowiązek masz z głowy? To dopiero początek Twoich obowiązków (szafki z ubraniami przewrócone do góry nogami, rozbieranie się, przebieranie się, przymierzanie odzieży maminej).

To tylko nieliczne przykłady. Może dodasz coś zaskakującego od siebie?

SAMSUNG CSC

SAMSUNG CSC

SAMSUNG CSC

SAMSUNG CSC

SAMSUNG CSC

SAMSUNG CSC

SAMSUNG CSC

FullSizeRender (36)