Po długiej przerwie spowodowanej kumulacją chorób oraz świątecznym leniuchowaniem, powoli wracam do normalnego rytmu pracy. Mój strój krakowski spisał się na medal, chrzciny zaliczone, a ja mam poczucie, że odwaliłam kawał dobrej roboty.

Ale prezentowany Wam strój krakowski nie byłby kompletny, gdyby zabrakło dwóch elementów. Czapka i buciki dopełniły całości. Zakupiłam nawet czarne buciki, jednak te uszyte nie miały sobie równych. Tutaj znalazłam ich wykrój. Wykrój jest uniwersalny. Długość wkładki, tak jak wysokość bucika i jego szerokość, dostosowałam do wymiarów stopy synka. Całość wyszła pięknie. Buciki są bardzo proste i zaskakująco dobrze trzymają się na stopie. To dzięki gumce. Żałuję, że nie podjęłam próby ich uszycia jakiś rok temu, teraz mały może już powoli korzystać z normalnych butów. Są świetne, mięciutkie, cieplutkie, polecam dla każdego niemowlaka. Robiłam wcześniej szydełkowe. Były piękne, ale za nic nie trzymały się na stopie. Gdyby podszyć je czymś nieprzemakalnym, antypoślizgowym, to mogłyby śmiało służyć za buciki dla dziecka już chodzącego. Po tym uszytku w planach mam pantofle dla całej rodziny. Muszę tylko znaleźć sposób, by nie były śliskie.

Czapka… nie taka straszna, jakby się wydawało. Najtrudniejszym elementem okazało się rozpracowanie wzoru, przyklejenie piór oraz tasiemek, bo po raz pierwszy miałam do czynienia z klejem na gorąco.

Dla mojego rocznego dziecka czapka powstała z kwadratu o wymiarach 31 x 31 cm. Jej obwód wynosi 53 cm. Materiał, bawełnę podkleiłam flizeliną, ale to okazało się zupełnie niewystarczające, więc by całość usztywnić, uszyłam wkładkę z pianki/ neoprenu o tym samym kształcie. Do obwódki użyłam granatowego flauszu. Mimo ściągniętej miary czapka wyszła odrobinę za szeroka. Zniwelowałam to, wciągając gumkę. Czapkę dekorują 3 pawie pióra oraz 4 kolorowe wstążeczki. Wiemy już, że koszt całkowity tego stroju, to 50/60 zł. Ten koszt nie ulega zmianie, ponieważ czapka i buciki zostały uszyte z resztek tkaniny zakupionej na kamizelkę i spodnie. Piękne pawie pióra dostałam zaś w prezencie.

SAMSUNG CSC

SAMSUNG CSC

SAMSUNG CSC

SAMSUNG CSC

SAMSUNG CSC

SAMSUNG CSC

SAMSUNG CSC

SAMSUNG CSC

SAMSUNG CSC

SAMSUNG CSC

SAMSUNG CSC

FullSizeRender (94)_PerfectPhoto.cz_2016-03-31 21-41-23

Podejmujecie wyzwanie?