Moje nowe postanowienia, to pozbycie się zapasów materiałów i szycie tylko dla siebie:) Małymi kroczkami udaje mi się je realizować. Ostatnio uszyłam sobie cudowną kamizelkę oraz piękną jedwabno – koronkową sukienkę, którą możecie zobaczyć na moim fanpageu i instagramie. Rzeczy oryginalne i tak trafione, że posłużą mi przez długi czas. Co prawda pogoda nas nie rozpieszcza i kamizelkę mogę założyć co najwyżej pod płaszcz;)) ale mam nadzieję, że słoneczne dni nadejdą. I myśląc właśnie o tych słonecznych dniach, wydostałam z dna mojej skrzyni ażurową tkaninę. Powstała bardzo prosta ale efektowna bluzka z odsłoniętymi ramionami. I mam zamiar założyć ją już dziś…pod żakiet, no i może jeszcze z jakąś ocieplającą koszulką pod spodem:) A dla Was opis krok po kroku. Szycie jej jest tak proste, że nadaje się chyba tylko dla osób jeszcze nieszyjących!

Zaczynajmy!

 

SAMSUNG CSC

Wyprasuj wybraną tkaninę i wytnij z niej dwa kwadraty wielkości 65x65cm. Zaraz zobaczysz jak odmierzyć podcięcia dekoltu, pleców i ramion.

SAMSUNG CSC

Zaznacz sobie na górnej krawędzi następujące odległości, 18 cm (ramię), 27 cm (dekolt) i znów 18 cm (ramię). Dekolt z tyłu podetnij do głębokości 4,5 cm.

SAMSUNG CSC

Dekolt z przodu do głębokości 10 cm.

SAMSUNG CSC

Ramię podetnij na ukos na głębokość 9 cm.

SAMSUNG CSC

Tak przygotowane elementy obszyj zygzakiem lub overlockiem – każdą krawędź.

SAMSUNG CSC

Złóż przód i tył prawą stroną do prawej i zszyj ramiona. Zrób dwa krótkie szwy na obu końcach na szerokość ok 2-2,5 cm. Środek pozostaje nie zszyty, bo ramiona mają wystawać. Po zszyciu sprawdź, czy głowa przejdzie Ci przez dekolt.

 

SAMSUNG CSC

Rozprasuj szwy na ramionach w ten sposób i zrób przeszycia po obu zaprasowanych krawędziach, by materiał się nie odwijał

SAMSUNG CSC

Następnie zszyj boki. Mój otwór na rękę jest dość duży, bo to letnia bluzeczka. Odmierzyłam więc 24 cm przerwę na rękę, a następnie zszyłam bok do dołu. Nie sugerujcie się obszyciem na dole, zdjęcie robiłam już na gotowej bluzce, bo wydaje mi się, że ten element wymagał doprecyzowania.

unnamed

Po zszyciu trzeba rozprasować szef, jak poniżej.

SAMSUNG CSC

I obszyć oba zaprasowane brzegi rękawa, by się nie odwijał.

SAMSUNG CSC

Podwiń dolny brzeg bluzki i przeszyj. Jeżeli najpierw zaprasujesz sobie podwinięcie, będzie Ci łatwiej zrobić prosty szew.

SAMSUNG CSC

I pozostaje dekolt. Zmierz jego długość, a następnie wytnij lamówkę ze skosu dodając 2 cm zapasu na zszycie. Szerokość mojej lamówki to 4 cm.

SAMSUNG CSC

Zaprasuj w ten sposób, przypnij lamówkę bardzo dokładnie do dekoltu i obszyj.

SAMSUNG CSC

 

Pozwoliłam sobie zamieścić link do świetnego tutorialu wszywania lamówki http://mamakonradaszyje.blogspot.com/2014/11/jak-wszywam-lamowke.html

Bluzka gotowa!

IMG_7264

 

No to jak? Szyjecie? Jeśli podejmujecie wyzwanie, koniecznie podeślijcie zdjęcia z Waszymi dziełami!