Tydzień temu dzieliłam się z Wami pomysłem na niskokosztową roletę rzymską. Wpis zawierał etap przygotowania rolety, dzisiaj natomiast zajmiemy się jej montażem.

Będziesz potrzebowała listwy (1,5x5cm) o długości okna + 2 cm, szorstkiej strony taśmy rzepowej, takera, haczyków, kątowników stalowych (i opcjonalnie by zniwelować obciążenie, jeśli roleta ma być bardzo duża), rolek widocznych poniżej.

Wspomnę tylko, że wszystko zrobiłam sama. Czyli jest to możliwe, jeżeli tak jak ja, nie masz nikogo, kto zechciałby Ci pomóc. Bardzo dziękuję w tym miejscu wszystkim mężczyznom, dokładnie w ilości trzech sztuk, którzy nie podołali wyzwaniu, lub też którym to bardzo się nie chciało dopomóc mi w zrealizowaniu mojego pomysłu.

image

FullSizeRender (1)

Taśmę rzepową mocujemy do listwy za pomocą takera.

image

image

Na listwie znaczysz miejsca w których taśma tunelowa i sznurek, będą łączyć się z haczykiem. By ułatwić sobie wkręcanie haczyka, zrobiłam gwoździem pomocnicze wgłębienia.

image

Materiał wywracasz już na prawą stronę i przewlekasz sznurek przez haczyki znajdujące się na listwie.

image

image

Roletę przymocuj na listwie łącząc rzep.

image

Ostatnim, najtrudniejszym elementem jest zamontowanie kątowników nad oknem. Zarówno 3 metrowa jak i te 2 metrowe rolety wiszą na trzech kątownikach. Gdy kątowniki zostaną przykręcone, wystarczy umieścić w nich listwę.

image

image

Na ostatnim haczyku umieściłam jeszcze taką rolkę. Był on bardzo obciążony z racji rozmiaru rolety. Rolka sprawia, że roleta zwija się płynnie. Myślę jednak, że jest zbędna przy małej rolecie.

SAMSUNG CSC

 

SAMSUNG CSC

 

SAMSUNG CSC

 

Sznurek wyrównałam i zawiązałam na nim kilka supełków, by za ich pomocą móc regulować wysokość rolety w zależności od potrzeb. Na razie, w trakcie poszukiwań pięknych szklanych gałek, posiłkuję się nieestetycznym gwoździem:)

image

 

Poniżej zdjęcia największego wyzwania, trzech kolejnych rolet. Zadanie uważam za wykonane. Efekt bardzo mnie zadowala. Polecam tego typu rozwiązanie w tym upalnym okresie. Słońce nam nie straszne:)

 

SAMSUNG CSC

 

SAMSUNG CSC

 

SAMSUNG CSC

 

SAMSUNG CSC

 

SAMSUNG CSC

 

SAMSUNG CSC

 

SAMSUNG CSC

 

SAMSUNG CSC

 

SAMSUNG CSC

 

No i podsumowanie kosztów:

Listwa drewniana o długości 2m: 14 zł

Haczyki, opakowanie 40 szt: ok 7 zł

Rolka: 10 zł

Taśma rzepowa: 3 zł/ mb

Taśma tunelowa: ok 3 zł mb

Len: 28 zł mb

Sznurek własny

Podsumowując, moja największa roleta o wymiarach 3/1,5m kosztowała mnie niecałe 170 zł, w tym 84 zł to koszty tkaniny.