SAMSUNG CSC

 

SAMSUNG CSC

Kim teraz jesteśmy, kim bylibyśmy, gdyby nie inni ludzie? Jak mielibyśmy poznać siebie, swoją naturę, gdyby nie oni? Skąd czerpiemy istotne wiadomości o nas samych, własnych cechach charakteru, o ograniczeniach i możliwościach? No właśnie skąd, jeśli nie z kontaktów międzyludzkich? Nasze relacje z innymi, to kwintesencja naszego człowieczeństwa. To, czy potrafimy współgrać, porozumieć się, akceptować, wybaczać. Z ich pomocą poznajemy siebie. Nie ma innej możliwości, nie ma innej drogi. Żyjemy w świecie, choć wydaje nam się, że jako istoty odrębne, samodzielne, to jednak jako członkowie społeczności.

Czego mnie nauczyły relacje z ludźmi? Żyję dla jednych zbyt krótko, by coś wiedzieć. Dla tych młodszych za to jestem już starym wyjadaczem:) Ale to nie do końca ma tutaj znaczenie. Mam już pewne doświadczenia i swoją perspektywę. Na swych barkach niosę już niemal trzydzieści lat życia z ludźmi. I co powiem? Ludzie nauczyli mnie wiele. Moje kontakty z ludźmi bywały różne i też ich jakość i postrzeganie zmieniały się na przestrzeni upływającego czasu. Jedne wspominam bardzo mile, inne wręcz przeciwnie –  przykro do nich wracać. Te wszystkie doświadczenia, Ci wszyscy ludzie składają się jednak na to, jakim w chwili obecnej jestem człowiekiem i jakie jest moje spojrzenie na relacje międzyludzkie.

Relacji z ludźmi nawiązałam wiele. Dzięki tym przykrym zyskałam siłę, odporność, nauczyłam się dystansu do własnej osoby. Wiem już, że potrafię ufać ludziom, wiem też, że ufnością darzyć trzeba z niezwykłą rozwagą. Te prawdziwe, największe, trwają do dziś. Owocowały w poznanie tak wielkich uczuć jak miłość, przyjaźń. To dzięki nim zdobyłam pewności siebie, wiarę w ludzi, mocną wiarę w dobro. Dzięki nim znam swoją dobrą stronę, dla nich chcę być lepsza.

To moje dotychczasowe doświadczenie życiowe sprowadza się aktualnie do jednej ważnej kwestii. By być tolerancyjnym, by mieć w sobie tę siłę zrozumienia drugiego człowieka, postawienia się w jego sytuacji, a jeśli nie potrafimy zrozumieć, to choćby akceptacji. Nawet najbliższy przyjaciel nie musi myśleć tak samo. Liczy się umiejętność porozumienia. Ważne jest, by stosunki międzyludzkie utrzymywać w duchu budującego dobra, a nie niszczącej nienawiści. Cóż z nienawiści pozytywnego wyniknie, oprócz złości i zepsutej krwi? A z zazdrości, zawiści, niechęci, czy kiedykolwiek coś dobrego?

Kiedyś paliłam mosty, gdy się z kimś poważnie nie zgadzałam i było tych mostów trochę. Dziś wiem, że wiele z tych relacji mogłam uratować.

Zdecydowanie lepiej żyć na świecie pośród ludzi, tylko trzeba nauczyć się akceptować ich odmienne zdanie, ich odmienność w każdym względzie. Przemawia za tym fakt, że swoim człowieczeństwem dajesz przykład dzieciom. Uczysz je szacunku, uczysz, jak żyć w zgodzie z innymi, podajesz na tacy już to, czego nauczyłeś się sam.

Nie warto tracić czasu na życie w samotności.

SAMSUNG CSC

SAMSUNG CSC