Tak się przyjęło, tak mamy w zwyczaju mawiać. Z naszej dorosłej perspektywy dziecięcy świat może wydawać się bezproblemowy i pozbawiony trosk, ale i w nim nie wszystko jest takie proste. Ta ogólnie przyjęta fama z rzeczywistością niewiele ma wspólnego.

Czytaliście kiedyś Tracy Hogg? Pewnie krąży o niej tyle samo opinii, ile miała czytelników. Dla mnie jej książki to ścisłe podium listy „to be mom top ten”. Cenię je niezmiernie za to, że pomogły mi zrozumieć naturę moich dzieci. Jestem mamą dwóch wrażliwców. I choć to dzieci niezwykle łagodne, milutkie, to ich życie pełne jest dramatów natury emocjonalnej. Trzeba postępować z nimi niezwykle delikatnie, zwłaszcza w kwestiach mogących wywołać niepokój i strach.

W poskramianiu lęków, demonów, zrozumieniu otaczającego świata, pomagają nam zabawy. Przez długi czas zabawa klockami lego była takim naszym ulubionym sposobem tłumaczenia córce kwestii niezrozumiałych. Nie ważne jednak jakie medium, ważny jest efekt końcowy, czyli to, by dziecko czuło się dobrze, bezpiecznie. By rodzic od małego wspierał i stabilizował jego rozwój emocjonalny.

W związku z tematem mam przyjemność przedstawić Wam Strasznego Smoka Antoniusza, Mądralińskiego Elegancika Nikusia oraz Czarującą Panienkę Klarę. To pacynki wysłane do Liverpoolu z niebanalną misją szerzenia polskiej kultury oraz poskramiania dziecięcych demonów strachu.

Pacynki stworzyłam dla grupy dzieci Baw sie z Nami/Lets play together, działającej w ramach organizacji charytatywnej Merseyside Polonia w Liverpool (więcej znajdziecie tu). Celem organizacji jest wspieranie lokalnej polskiej mniejszości narodowej, a misją szerzenie wyrozumiałości i tolerancji między społecznościami o różnym podłożu kulturowym. Dzięki nim dzieci poznają nowoczesną bajkę o Smoku Wawelskimi i nauczą się, że ze strachem, choć ma wielkie oczy, zdecydowanie można się zaprzyjaźnić:)
Smok został wykonany z pomocą wykroju:
http://etiblog.com.pl/pacynki-kukielki-dla-dzieci-w-ksztalcie-dinozaura-szycie-krok-po-kroku-wykroj-do-pobrania/, dziewczynkę i chłopca wykroiłam sama. Pacynki, choć nie idealne, są urocze i kolorowe. Mam nadzieję, że spełnią swoją rolę.
Macie na swoim koncie podobne uszytki? Jeśli tak, to podzielcie się inspiracjami i wykrojami. Przede mną kolejny pacynkowy projekt. Miłej niedzieli!

SAMSUNG CSC

SAMSUNG CSC

SAMSUNG CSC

SAMSUNG CSC

SAMSUNG CSC

SAMSUNG CSC

image

SAMSUNG CSC

SAMSUNG CSC

SAMSUNG CSC

SAMSUNG CSC

SAMSUNG CSC

SAMSUNG CSC

SAMSUNG CSC