SAMSUNG CSC

Moja mała córeczka z łobuzerskim uśmiechem na ustach powiedziała mi dzisiaj: „Jesteś taka słodka!”. Od jakiegoś czasu ewidentnie mnie naśladuje. Powtarza wszystko. Nie tylko to, co mówię, ale i sposób w jaki mówię, słowa lecz nie tylko słowa. Powiela moje zachowania! Taki okres mogłoby się wydawać, wiadomo. Jednak jest w tym zachowaniu coś, co bardzo dobrze weryfikuje mnie jako matkę, moje starania, a z drugiej jednak strony skłonności do bagatelizowania dziecięcych możliwości rozumienia i postrzegania świata. Dziwne to uczucie, słyszeć siebie z ust małego dziecka. Brzmi to co najmniej śmiesznie, a czasem wręcz mi się nie podoba! Mała bywa zabawna w tej swojej próbie bycia mną, osóbką dorosłą, poważną. Potrafi mnie rozczulić. Nierzadko jednak zaskakuje mnie sposób w jaki artykułuje te swoje naśladowanki. Rejestruje słowa, zdania, ale też mój nastrój! Doskonale przechwytuje emocje, te dobre i te złe, które w moim mniemaniu maskowałam jak rasowa aktorka, idealnie oddaje samą esencję mojej wypowiedzi. Dobry to sprawdzian dla rodzica, bo czasami słysząc to, co mówi, załamuję ręce. Naprawdę aż tyle jest w stanie wyłowić? Przecież tak bardzo staram się mówić spokojnym głosem, nawet gdy jestem zdenerwowana. Dlaczego zwykłe tłumaczenie w moim mniemaniu, w jej głosie brzmi jak wyrzut? Jest to poważna lekcja pokory dla matki! A jakże! Zważaj na swoje słowa kobieto! Dziecka nie da się oszukać. Podobno mają taką zdolność czytania z oczu, no więc ja i tymi oczyma starałam się do niej uśmiechać, a tu klops.

No i co z nią będzie, skoro ja matka, taka niedoskonała, a dziecko we mnie wpatrzone te wszystkie moje niedoskonałe zachowania przejmuje? Papugując, wzoruje się na mnie. Byłam przekonana, że potrafię ją oszukać, ukryć przed nią swoje zdenerwowanie manipulując ton głosu. A mi się tylko wydawało.

Co tu zrobić, co zrobić. Pracować nad swoją cierpliwością może? Koncentrować się na tym co pozytywne i napawa dumą, by nie popaść w rozpacz. Nadal jestem dobrą matką, może choćby dlatego, że dzisiaj sobie to uświadomiłam!